Мускулната слабост е състояние на намален тонус, при което степента на напрежение е нарушена и има отслабване на двигателните функции. Това не е заболяване, а симптом на заболявания на ендокринната, нервната, сърдечно-съдовата, локомоторната система. Физиологичната слабост в мускулите е свързана с ред причини, като най-основната е твърде ниска активност. Последици от залежаване са още умствената и емоционална умора. Диагнозата на проблема започва с оплакванията на пациента от умора, болка в мускулите на определен крайник или крайници. За да се идентифицира основното заболяване, причинило мускулни нарушения, е необходим цялостен преглед.
Причините за този проблем могат да са много. Едно счупване на крайник може да ви накара да стоите дълго на легло. Други заболявания, които могат да бъдат виновни за появата на състоянието, са:
Вследствие на подобно залежаване, започва рязка загуба на мускулна маса, атрофия на мускулите на ръцете и/или краката и липса на сила в тях. След подобни периоди има различни методи на възстановяване, упражнения за раздвижване след залежаване и масаж. Също трябва да имате предвид, че ще се сблъскате и с отслабване на мускулна тъкан, мускулна дистрофия и атрофирали мускули.
Има няколко различни нива на този проблем, нека ги разгледаме поотделно:
При изправяне с проблема ще забележите как ежедневни дейности като изкачване по стълби, носене на средно тежки пакети, разходки, започват да стават все по-трудни, а понякога невъзможни.
Като за начало е добре да откриете причината за това състояние, ако все още не сте. Има хапчета за мускулна маса, както и други билкови добавки, които биха ви помогнали да преборите този проблем, стига да знаете първоизточника му. По време на рехабилитационния период се предписва физиотерапия, масаж, преподават се упражнения по терапевтична гимнастика. Ако патологията не може да бъде излекувана, лекарят ще предпише поддържаща терапия и ще направи препоръки как правилно да организирате начина си на живот за да облекчите болката, да подобрите цялостното благосъстояние и да удължи периода на асимптоматичен ход на заболяването.